Szukasz filmów na Boże Narodzenie, które zachwycą całą rodzinę? Wybierz ponadczasowe bajki świąteczne!  

Rodzina przy stole świątecznym ogląda bajki świąteczne

Gwiazdka to czas, który najlepiej spędza się w otoczeniu bliskich. Można w tym czasie robić mnóstwo wspólnych aktywności: zjeżdżać na sankach, chodzić na zimowe spacery lub jeździć na łyżwach. Wieczorem, gdy już wszyscy będziecie razem w domu, poczujcie jeszcze mocniej klimat tego magicznego okresu, oglądając bajki świąteczne dla całej rodziny. 

W ostatnim czasie filmy animowane przeżywają ponowny rozkwit na platformach streamingowych. Portale coraz częściej włączają w swoją ofertę starsze bajki świąteczne (np. Grinch: Świąt nie będzie z 1966 r.) oraz wypuszczają najnowsze produkcje (np. Klaus z 2019 r.). Na Netflixie znajdziesz dzisiaj następujące animacje: Opowieść wigilijna 2014, Klaus 2019 czy Baranek Shaun: odlotowe święta 2021. 

Grinch: Świąt nie będzie 1966 reż. Chuck Jones 

Plakat filmu Grinch 1966

Większość osób zna ten tytuł dzięki produkcji live action z 1996 roku, w której Jim Carrey wciela się w rolę zielonego stwora. Warto jednak cofnąć się kilkadziesiąt lat i obejrzeć bajkę świąteczną będącą pierwszą ekranizacją książki Grinch: Świąt nie będzie. To krótkometrażowy obraz wyprodukowany przez Chucka Jonesa, który poza świątecznymi filmami animowanymi wyreżyserował takie klasyki jak Tom i Jerry i Królik Bugs.

Opowieść wigilijna 2009 reż. Robert Zemeckis 

Plakat filmu Opowieść wigilijna 2009

To animowana bajka świąteczna oparta na klasycznej powieści Charlesa Dickensa o takim samym tytule. Przy jej produkcji studio Disney zastosowało technikę motion capture pozwalającą uchwycić prawdziwe emocje aktorów i przenieść je w świat animacji. Ponadczasowa fabuła i najwyższa jakość produkcji sprawiają, że włączana jest ona do grona najlepszych bajek świątecznych. Warto wspomnieć, że głównego bohatera również wcielił się tutaj utalentowany Jim Carrey. 

Klaus 2019 reż. Sergio Pablos 

Scena z filmu Klaus 2019

nagrodzoną Oscarem produkcję wyróżnia spośród innych świątecznych filmów animowanych nie tylko oryginalna animacja, ale też głęboka fabuła, która wzruszy nawet dorosłych. Opowiada o młodym listonoszu wysłanym na wyspę za kołem podbiegunowym. Niestety jej mieszkańcy żyją w niezgodzie i nawet nie ślą do siebie listów. Główny bohater przełamuje powoli ten smutny stan, zaprzyjaźniając się z miejscowym stolarzem i nauczycielką.  

Smerfy: Opowieść wigilijna 2011 reż. Troy Quane 

Plakat filmu smurfy opowieść wigilijna

Jeśli uwielbiasz śledzić perypetie małych, niebieskich ludzików, ta nietypowa bajka świąteczna oparta na powieści Charlesa Dickensa przypadnie Ci do gustu. Opowiada ona o kryzysie, który zaczął się, gdy Smerf Maruda zwątpił w magię Gwiazdki. Papa Smerf postanawia uwarzyć specjalną miksturę mającą przywrócić harmonię w uniwersum tej bajki na święta Bożego Narodzenia. 

Rudolf czerwononosy renifer 1998 reż. William R. Kowalchuk Jr. 

Rudolf czerwononosy plakat filmu

Czy może być coś lepszego na Boże Narodzenie niż bajka świąteczna dla dzieci o czerwononosym pomocniku Świętego Mikołaja? Ta animacja z 1998 r. opowiada historię przyjaznego renifera, który przez swoją odmienność zostaje odtrącony ze społeczności i musi wyruszyć na przygodę, aby odkryć swoje powołanie. Dzięki pięknej, delikatnej estetyce oraz uniwersalnej historii z chęcią sięgają po nią poszukujący bajki świątecznej dla całej rodziny. 

Artur ratuje Gwiazdkę 2011 reż. Sarah Smith 

plakat filmu Artur

Wielką zagadką Bożego Narodzenia jest to, jak Świętemu Mikołajowi udaje się wręczyć prezent każdemu dziecku na Ziemi. Co jednak, gdy przez pomyłkę podarunek nie trafi do jednej dziewczynki? Ta bajka świąteczna opowiada historię wielkodusznego Artura, który, mimo przeciwności losu, postanawia sprawić, żeby każde dziecko otrzymało swój wymarzony prezent pod choinkę.

Opowieść wigilijna Myszki Miki 1983 reż. Burny Mattison 

Plakat filmu Myszka Miki opowieść wigilijna

Mało która bajkowa postać jest uwielbiana przez dzieci równie mocno co Myszka Miki. W tej opartej na wspomnianej wcześniej powieści Charlesa Dickensa a w postać Ebenzera Scrooge’a wciela się Sknerus Mckwacz, a towarzyszą mu Myszka Miki, Kaczor Donald i Goofy. To świetny wybór dla fanów klasycznych, ale i zarazem najlepszych bajek świątecznych – opowiada poruszającą i pouczającą historię w formie odpowiedniej nawet dla najmłodszych widzów. 

Pada Shrek 2007 reż. Gary Trousdale 

Plakat filmu Pada Shrek

Święta nie zawsze muszą być białe, mogą być także… zielone! Uwielbiany przez wszystkich ogr wraca na ekran w bajce świątecznej, po raz kolejny udowadniając, że prawdziwe dobro nie zawsze jest widzialne na pierwszy rzut oka. Choć Shrek nienawidzi tłumów i najchętniej spędziłby Boże Narodzenie w domowym zaciszu, postanawia zrobić przyjemność swoim bliskim i zaczyna przygotowania do Gwiazdki. 

Strażnicy marzeń 2012 reż. Peter Ramsey 

Plakat filmu Strażnicy marzeń

Na koniec produkcja z gatunku bajek świątecznych dla dzieci, które wyłamują się ze schematu, łącząc w sobie elementy tradycji i nowoczesności. Dream Works Animation opowiada historię magicznych postaci walczących ze złem próbującym spowić cały świat w mroku. Święty Mikołaj, Wróżka Zębuszka, Piaskowy Ludek, Zając Wielkanocny oraz Jacek Mróz – wszyscy z nich muszą zjednoczyć siły, aby stawić czoła niebezpieczeństwu i ochronić dziecięce marzenia. 

Elf 2003  reż. Jon Favreau 

Plakat filmu Elf

Warto pamiętać, że kino familijne nie musi być zawsze animowane. Poznaj historię Buddy’ego, czyli elfa granego przez Willa Ferrela. Odstaje on od innych i zostaje wyrzucony z pracowni na polu biegunowym. Pełna humoru opowieść pokazuje, jak wyrusza on do Nowego Yorku aby odkryć prawdę o swoim pochodzeniu. W tej bajce świątecznej zobaczysz także inne znane twarze z Hollywood np. Zooey Deschanel czy Jamesa Caana. 

A może szukasz czegoś do obejrzenia tylko we dwoje? 

Są w Boże Narodzenie też chwile, które spędza się w towarzystwie drugiej połówki lub po prostu samemu. Jeżeli planujesz seans tylko we dwójkę albo chcesz wciągnąć się we wzruszającą historię miłosną, poznaj także świąteczne filmy romantyczne!