Świąteczne filmy romantyczne – zakochaj się w Bożym Narodzeniu

Para ogląda świąteczne filmy romantyczne z księciami

Okres bożonarodzeniowy to czas, który spędzasz w otoczeniu najbliższych. Śnieg za oknem i domowe ciepło sprzyjają wspólnym aktywnościom z rodziną lub przyjaciółmi. Gry planszowe, długie rozmowy, czy właśnie oglądanie romantycznych klasyków – wiele osób w ten sposób umila sobie grudniowe wieczory. Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać filmy, które warto obejrzeć w święta.

 

Co wybrać: Produkcje o miłości w Boże Narodzenie, czy romanse na każdą porę roku?

Wiadomo, że najmilej obejrzeć historię zakochanych, której akcja toczy się w okolicach Wigilii. Wybór takich filmów jest szeroki – od liczącej niemal 80 lat komedii To wspaniałe życie (1946), do najnowszej części Listów do M. (2022). Jednak nie każdy film romantyczny na święta, musi być właśnie o nich. Warto zwrócić uwagę chociażby na pochodzące z okresu kontrkultury Love story (1970) lub wyreżyserowanego przez J. Camerona Titanica (1997).

 

Dramaty, czy komedie romantyczne na święta?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Co więcej, prawie każda smutna historia ma w sobie trochę szczęścia, a komedie potrafią być podszyte gorzką refleksja (jak np. Truman show [1998]). Jednak większość osób w Wigilię woli śmiać się, niż płakać, dlatego w tym artykule opiszemy przede wszystkim pozytywne świąteczne filmy romantyczne z happy endem. Poznaj największe klasyki, takie jak Holiday (2006) lub To właśnie miłość (2003).

 

Top 5 komedii romantycznych na święta

Niektóre z bożonarodzeniowych produkcji o miłości odniosły wyjątkowy sukces i tym samym przeszły do kanonu. Widzowie chętnie wracają do nich nawet co rok, a dla wielu osób Wigilia bez nich traci swój urok. Czemu zawdzięczają one swoją szczególną popularność? Zdaje się, że wszystkie one opowiadają historię, w których duch świąt wkrada się w codzienne życie bohaterów i pozwala im doświadczyć cudu. Poznaj 5 najlepszych świątecznych filmów romantycznych!

 

Holiday (2006):

Tej komedii nie trzeba nikomu przedstawiać, a już tym bardziej aktorów wcielających się w jej głównych protagonistów. Historia kręci się dookoła dwóch samotnych kobiet (Cameron Diaz i Kate Winslet), które mieszkają na skrajnych końcach świata. W przypływie emocji postanawiają zamienić się domami na czas świąt, w wyniku czego każda z nich poznaje mężczyznę zmieniającego wszystko. Jude Law wciela się w rolę czułego gentelmana z klasą, natomiast Jack Black pokazuje swoje najlepsze (i najśmieszniejsze) oblicze. W tym romantycznym filmie świątecznym nie brakuje także nagłych zwrotów akcji i bolesnych przeżyć emocjonalnych.

 

Zostańmy przyjaciółmi (2005)

Świąteczny film romantyczny z Ryanem Reynoldsem i Amy Smart w rolach głównych opowiada nietypową historię dwójki ludzi. W czasach licealnych łączyła ich tylko przyjaźń, a podjęta przez chłopaka próba zmiany jej na coś poważniejszego kończy się kompromitacją. Mija wiele lat, a bohaterowie zapominają o sobie. Gdy przez przypadek spotykają się po latach, okazuje się, że bardzo wiele się zmieniło. Czy w nowych realiach będą mieli szansę na powodzenie w miłości?

 

To właśnie miłość (2003)

Świąteczny film romantyczny opowiadający 10 różnych historii, w których miłość gra rolę główną. Akcja dzieje się w Londynie, w okresie Bożego Narodzenia. Przekrój bohaterów jest bardzo szeroki – od premiera zakochanego w jednej z pracownic swojego biura, do ucznia pragnącego zdobyć najbardziej nieosiągalną dziewczynę w szkole. U każdego z nich miłość powoduje życiowy chaos, przez co widz zastanawia się, czy zauroczenie było darem, czy klątwą.

 

Ja cię kocham, a ty śpisz (1995)

Szczęście w nieszczęściu – kasjerka w metrze (Sandra Bullock) ratuje życie mężczyzny (Peter Gallagher), w którym sekretnie się podkochuje. Niestety w wyniku wypadku zapada on w śpiączkę i trafia do szpitala. Dziewczyna odwiedzając go, spotyka jego rodziców, którzy biorą ją za narzeczoną swojego syna. Przypadek, nieporozumienie i namiętność – wszystkie one sprawiają, że to wyjątkowo pozytywny oraz wzruszający film romantyczny o tematyce świątecznej.

 

Listy do M. (2011)

Zapewne większość Polaków po zadaniu im następującego pytania: „jakie filmy polecacie na święta Bożego Narodzenia”, odpowiedziałaby jednoznacznie – Listy do M. Ciężko się dziwić. Od razy po swojej premierze w 2011 roku ta rozczulająca historia o 5 różnych przypadkach zakochania podbiła serca widzów w całej Polsce. W rolach głównych zostali obsadzeni jedni z najbardziej rozpoznawalnych aktorów, tacy jak: Agnieszka Dygant, Roma Gąsiorowska, Piotr Adamczyk, Maciej Stuhr i oczywiście Tomasz Karolak (w słynnej roli św. Mikołaja).

 

Świąteczne filmy romantyczne o księciach – poznaj królewskie oblicze Bożego Narodzenia

Jeżeli szukasz czegoś więcej, niż opowieść o zwykłych zakochanych, zainteresują Cię produkcje z książętami w roli głównej. Szlachetni, kulturalni i nieziemsko przystojni następcy tronu stanowią idealny materiał na szarmanckiego kochanka, który oczaruje każdą kobietę. Jakie są fajne filmy o królewskiej miłości? Poznaj klasyczne, dworskie romanse oraz nowoczesne interpretacje motywu związku księcia ze zwykłą dziewczyną.

Świąteczny książę (2017)

Ten świąteczny film romantyczny o księciach opowiada historię młodej dziennikarki, która pracuje jako guwernantka na dworze przystojnego Richarda, który w niedalekiej przyszłości ma przejąć władzę po swoim ojcu. Droga do sukcesji komplikuje się, kiedy między bohaterami zaczyna iskrzyć.

 

Świąteczny rycerz (2019)

Właściwie nie jest to typowy świąteczny film romantyczny o księciach, ponieważ opisuje on romans rycerza i nauczycielki. Sir Cole przenosi się z czasów średniowiecznej Anglii do współczesności, aby wypełnić powierzoną mu misję. Szybko jednak natrafia na pracującą w szkole Brooke Winters i zaczyna darzyć ją uczuciem. W tej pełnej humoru komedii przeszłość przeplata się z teraźniejszością – czy szlachetny obrońca uciśnionych ma szansę na miłość w tym świątecznym filmie romantycznym?

 

Bajkowe Boże Narodzenie (2011)

Mimo pierwotnej niechęci młoda Jules wyjeżdża razem ze swoimi osieroconymi siostrzeńcami do mieszkającego w Europie dziadka. Okazuje się, że mieszka on w pięknym zamku, a na Wigilię zaprosił swojego syna – młodego księcia o nienagannych manierach, który szybko pokazuje dziewczynie swoje najlepsze oblicze. To klasyczny świąteczny film romantyczny o przypadkowym spotkaniu i palącym uczuciu.