Najlepsze historyczne seriale na HBO: Rzym, Czarnobyl, Deadwood i inne

Rzym - Serial HBO

 

Podróż w przeszłość z najbardziej wciągającymi serialami historycznymi na HBO

HBO od czasu swojego debiutu w 1972 roku zdobyło sławę dzięki swoim dramatycznym produkcjom, które stały się klasykami popkultury. Teraz przyszła pora na najlepsze historyczne seriale na tej platformie. Od antycznego Rzymu po dzikie lata dwudzieste, HBO przenosi widzów w różne epoki i wydarzenia historyczne.

10. „Our Flag Means Death” (2022-) – Oparte na historii prawdziwego pirata

W 18. wieku, w czasie tzw. Złotego Wieku Piractwa, odbywa się akcja serialu „Our Flag Means Death”. Opowiada on historię arystokraty, który porzuca swoje dotychczasowe życie, by stać się piratem. Razem ze swoją załogą próbuje zbudować swoją reputację. W rolę pirata Stede Bonneta wciela się zabawny Rhys Darby, a Taika Waititi występuje jako notoryczny pirat Czarnobrody.

9. „Mildred Pierce” (2011) – Dramatyczny portret matki w okresie wielkiego kryzysu

Na dziewiątym miejscu mamy miniserial „Mildred Pierce” z 2011 roku. Oparty na powieści Jamesa M. Caina, serial skupia się na losach rozwiedzionej samotnej matki, która próbuje rozpocząć własny biznes gastronomiczny podczas Wielkiego Kryzysu. Jej relacje z najstarszą córką stają się coraz bardziej napięte. W rolach głównych występują Kate Winslet, Guy Pearce, Evan Rachel Wood i Melissa Leo.

8. „Treme” (2010-2013) – Opowieść o odbudowie po huraganie Katrina

Serial „Treme”, który emitowany był w latach 2010-2013, przenosi nas do Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina i wynikłych z niego zniszczeniach w 2005 roku. Fabuła skupia się na mieszkańcach jednej z najstarszych dzielnic miasta – Treme. Serial zdobył uznanie za ukazanie kultury Nowego Orleanu, a szczególnie poruszające były jego muzyczne występy z udziałem orkiestr dętych.

7. „The Gilded Age” (2022-) – Konflikty między starym a nowym bogactwem

Serial „The Gilded Age”, rozgrywający się w XIX-wiecznym Nowym Jorku, opowiada historię Marian Brook, która przenosi się z wiejskiej Pensylwanii do miasta po śmierci ojca. Marian zostaje wplątana w konflikty między jedną z jej ciotek a sąsiadami. Tytuł serialu nawiązuje do historycznego okresu, w którym się toczy akcja, i ukazuje napięcia między starymi i nowymi bogaczami oraz konflikty między robotnikami a burżuazją.

6. „Boardwalk Empire” (2010-2014) – Gangsterski świat lat dwudziestych

W Atlantic City w latach dwudziestych, w czasach prohibicji, powstaje zorganizowana przestępczość, a głównym bohaterem jest Enoch „Nucky” Thompson. W rolę Thompsona wcielił się Steve Buscemi, a pilotem serialu był Martin Scorsese. „Boardwalk Empire” skupia się na problemach tamtych czasów, takich jak rasizm i seksizm, a także czasem pojawiają się prawdziwi gangsterzy, w tym Al Capone.

5. „Rzym” (2005-2007) – Spektakularna podróż do antycznego świata

W 2005 roku HBO zaprezentowało serial „Rzym”, który przenosi widzów w I wiek p.n.e., gdy miasto stawało się imperium. Akcja skupia się na dwóch rzymskich żołnierzach, Lucjuszu Vorenusie i Tytusie Pullonie, którzy byli postaciami historycznymi. „Rzym” nie tylko przedstawia głównych bohaterów, którzy istnieli naprawdę, ale również ukazuje postaci historyczne, takie jak Juliusz Cezar i królowa Kleopatra.

4. „Czarnobyl” (2019) – Dramatyczna opowieść o katastrofie nuklearnej

W 2019 roku został wydany pięcioodcinkowy miniserial „Czarnobyl”, który przedstawia fikcyjną wersję wydarzeń związanych z katastrofą nuklearną w Czarnobylu w 1986 roku oraz związane z tym wysiłki w celu oczyszczenia terenu. „Czarnobyl” został pochwalony zarówno przez krytyków, jak i widzów, a zwłaszcza za świetne występy aktorskie. Serial zdobył 10 nagród Emmy. To porażający i czasami przygnębiający obraz zniszczenia i niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ta katastrofa.

3. „Deadwood” (2004-2006) – Miasteczko pełne zbrodni i korupcji

Serial „Deadwood”, który emitowany był w latach 2004-2006, przenosi nas do kopalnianego miasteczka w Południowej Dakocie podczas gorączki złota w 1876 roku. Fabuła skupia się na rozwijającym się obozie oraz przestępczości i korupcji. W rolach głównych występują Timothy Olyphant i Ian McShane. Mimo krótkiego czasu emisji „Deadwood” zdobył wiele nagród i wciąż jest uważany za jeden z najlepszych seriali na HBO.

2. „Pacyfik” (2010) – Dramatyczna opowieść o wojnie na Pacyfiku

Miniserial „Pacyfik” z 2010 roku składa się z 10 odcinków i opowiada połączone historie trzech marines walczących na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Produkcję wyprodukowali Tom Hanks i Steven Spielberg. „Pacyfik” opiera się głównie na dwóch wspomnieniach napisanych przez marines i tak jak poprzednik „Kompania braci” przedstawia prawdziwy obraz okrucieństw wojny. Akcja skupia się na walkach 1. Dywizji Marines z Japonią, w tym na Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu i Okinawie.

1. „Kompania braci” (2001) – Epicka opowieść o II wojnie światowej

„Kompania braci”, wydany w 2001 roku, to 10-odcinkowy miniserial oparty na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce autorstwa Stephena E. Ambrose’a. Opowiada historię kompanii Easy, 506. Pułku 101. Dywizji Powietrznodesantowej podczas II wojny światowej. W rolach głównych występują Damian Lewis, Michael Fassbender, Donnie Wahlberg, Michael Cudlitz i Scott Grimes. Serial zdobył uznanie krytyków i wciąż uważany jest za jedną z najlepszych produkcji przedstawiających II wojnę światową. Przenosi widzów nie tylko w atmosferę przyjaźni panującej w kompanii Easy, ale również ukazuje brutalność wojny i jej okrucieństwo.

Podsumowanie

HBO to platforma, która dostarcza nie tylko świetnych dramatów, ale także znakomite produkcje historyczne. Od „Rzymu” po „Kompanię braci”, te seriale przenoszą widzów w różne epoki i ukazują zarówno fikcyjne postaci, jak i prawdziwe wydarzenia historyczne. Każdy z tych 10 seriali ma coś wyjątkowego do zaoferowania i jest wart obejrzenia dla miłośników historii i kinematografii.