Twórca „Black Mirror” napisał odcinek przy użyciu sztucznej inteligencji!

Charlie Brooker twórca serialu Black Mirror

Charlie Brooker testuje ChatGPT

Twórca popularnej serii „Black Mirror„, Charlie Brooker, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat sztucznej inteligencji. W wywiadzie dla magazynu Empire, Brooker przyznał, że eksperymentował z ChatGPT, narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, które ma zdolność generowania tekstu. Jednak jego pierwsze wrażenia nie były pozytywne.

Krytyczny stosunek do sztucznej inteligencji

Brooker wyjawił, że podczas swoich prób z ChatGPT wpisał polecenie „wygeneruj odcinek Black Mirror„. Co prawda, na pierwszy rzut oka rezultat wydawał się wiarygodny, jednak po dokładniejszej analizie okazał się być „g*wniany”. Okazało się, że narzędzie jedynie połączyło istniejące opisy odcinków serii, nie oferując żadnych oryginalnych pomysłów. Twórca porównał to do pracy brytyjskiego impresjonisty Mike’a Yarwooda, wskazując na brak autentyczności generowanego tekstu.

Lekcja na przyszłość

Mimo negatywnego doświadczenia, doświadczenie Brookera z ChatGPT dostarczyło mu cennych wniosków. Jak w przypadku wielu odcinków „Black Mirror„, Brooker zauważył, że problem nie leży w samej technologii, lecz w jej wykorzystaniu przez ludzi. Odkrył, że narzędzie to uczy go, czego należy unikać w przyszłości. Twórca zauważył, że pisał wiele odcinków, w których postać uświadamia sobie, że cały czas znajdowała się wewnątrz komputera. Wnioskiem z tego doświadczenia jest konieczność przełamania schematów i wyjścia poza oczekiwania dotyczące typowego odcinka „Black Mirror„.

Nowy odcinek „Beyond The Sea”

Nawiązując do tego doświadczenia, Charlie Brooker opowiada o nowym odcinku zatytułowanym „Beyond The Sea„. W rolach głównych występują Aaron Paul, Kate Mara i Josh Hartnett. Fabuła osadzona jest w alternatywnym 1969 roku i przedstawia niemożliwą misję. Twórca opisuje ten odcinek jako mieszankę dystopii przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Brooker podkreśla, że decyzja o umiejscowieniu akcji w latach 60. była eksperymentem, który wpłynął na sposób myślenia i zachowanie postaci. Chociaż nie było to celowe odejście od nostalgii, twórcy zależało na wprowadzeniu świeżości i innowacyjności do narracji.

Ewolucja podejścia do sztucznej inteligencji

Charlie Brooker, twórca serii „Black Mirror„, dzieli się swoim krytycznym spojrzeniem na sztuczną inteligencję. Jego doświadczenie z ChatGPT pokazało, że kluczowe jest nie sama technologia, lecz sposób, w jaki ludzie ją wykorzystują. Twórca wyciągnął wnioski dotyczące przyszłych prac i eksperymentów, aby przekroczyć granice typowego odcinka „Black Mirror„. Jednocześnie, Brooker przedstawia nowy odcinek „Beyond The Sea”, który obiecuje mieszankę dystopii przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czy ta produkcja dostarczy kolejnej fascynującej opowieści o relacji człowieka z technologią? 6 sezon Black Mirror już 15 czerwca, tylko na Netflixie.