Disney zakończył zwolnienia, redukując 7000 miejsc pracy.

Bob Iger CEO The Walt Disney Company

Disney zrealizował plan redukcji miejsc pracy w trzeciej rundzie zwolnień.

Disney poinformował o zakończeniu procesu zwolnień, osiągając wyznaczony cel 7000 miejsc pracy. Jak potwierdził portal Variety,  wypowiedzenia zostały rozdane pozostałym pracownikom, których dotknęła trzecia fala cięć, w piątek przed długim weekendem związanym z Memorial Day.

Koncentracja zwolnień w dziale mediów, parki Disneya pozostają nienaruszone.

Głównym celem Disneya było zakończenie zwolnień, skupiających się głównie na działach mediów, przed nadejściem lata. Jednakże, jak podkreśla źródło związane z sytuacją, firma nadal planuje redukcję dalszych stanowisk na arenie międzynarodowej w przyszłości. Warto jednak zauważyć, że parki rozrywki Disneya w dużej mierze pozostały nienaruszone.

Realizacja planu redukcji po powrocie Boba Igera na stanowisko CEO.

Decyzja o zwolnieniach została podjęta po powrocie Boba Igera na stanowisko dyrektora generalnego Disneya, zastępując Boba Chapeka. To właśnie Iger ogłosił szeroko zakrojony plan cięcia kosztów, który rozpoczął się pierwszą falą redukcji zatrudnienia 27 marca. Druga fala miała miejsce w kwietniu, przynosząc łączną liczbę zwolnień do 4000, natomiast trzecia i ostatnia runda została zakończona w maju.

Część plany Disneya w dążeniu do oszczędności.

Zwolnienia 7000 pracowników stanowią 3,2% ogólnej liczby zatrudnionych przez Disneya na całym świecie, co daje około 220 000 pracowników na dzień 1 października 2022 r. Mają one na celu osiągnięcie oszczędności w wysokości około 5,5 miliarda dolarów. Jak wyjaśnił Iger, z tej kwoty 2,5 miliarda dolarów stanowi „koszty niezwiązane z treściami”, w tym koszty pracy, a 1 miliard dolarów redukcji kosztów jest już w trakcie realizacji od lutego. Disney dąży do osiągnięcia rocznych oszczędności w wysokości 3 miliardów dolarów związanych z kosztami treści, co ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat.

Zwolnienia w kontekście strajku Writers Guild of America i restrukturyzacji Disneya.

Zwolnienia w Disneyu mają miejsce w czasie trwania strajku Writers Guild of America (WGA) oraz po decyzji firmy o wycofaniu treści z platform streamingowych. Ponadto Disney przeprowadził restrukturyzację, dzieląc swoje działania na trzy główne segmenty biznesowe: Disney Entertainment, którym kierują Dana Walden i Alan Bergman, ESPN pod przewodnictwem Jimmy’ego Pitaro oraz Disney Parks, Experiences and Products, które jest pod wodzą Josha D’Amaro.